გაკვეთილის გეგმა
|
||||||
საგანი
|
ქართული ენა
და ლიტერატურა
|
|||||
სკოლა
|
186-ე საჯარო სკოლა
|
|||||
სწავლების საფეხური,
მოსწავლეთა რაოდენობა,
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლის რაოდენობა
.
|
დაწყებითი საფეხური, მე -5 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა 35 (
ერთი სსსმ მოსწავლე)
|
|||||
პედაგოგი
|
ირმა შელია
|
|||||
გაკვეთილის თემა
|
სახლები ( G- PriEd -ის საკითხავი წიგნი)
|
|||||
გაკვეთილის მიზნები
|
1. საინფორმაციო ტექსტის გაგება
-გააზრება ;
2. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება ;
3.საინფორმაციო ტექსტის
წაკითხვისა და გააზრების სტრატეგიების (შეკითხვებზე პასუხის გაცემა , მსგავსება
-განსხვავების
გარკვევა , ვიზუალიზირება , ლექსიკურ ერთეულებთან მუშობა და სხვ.)
|
|||||
ეროვნული სასწავლო გეგმით
განსაზღვრული მისაღწევი შედეგები /ინდიკატორები
|
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
ქართ. V. 1. მოსწავლეს აქვს ასაკის შესაფერისი
სირთულის ტექსტების მოსმენისა და ინტერპრეტაციის საწყისი უნარი.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ისმენს
სხვადასხვა ხასიათის საინფორმაციო ტექსტებს და ერთმანეთისაგან
განარჩევს ფაქტებსა და დამოკიდებულებებს
(შეფასებებს);
·
სვამს
კითხვებს
მოსმენილი ტექსტის უკეთ გასააზრებლად
/ ამა თუ იმ საკითხის დასაზუსტებლად;
მიმართულება: კითხვა
ქართ. V. 7. მოსწავლეს შეუძლია მისთვის
საინტერესო თემატიკის შემცველი სხვადასხვა სახის არამხატვრული ტექსტების
(საყმაწვილო ჟურნალების, დარგობრივ-შემეცნებითი სტატიების, სხვადასხვა შინაარსის ცნობარების,
ინტერვიუებისა და სხვ.) წაკითხვა და გააზრება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
გამოყოფს
და ასახელებს ტექსტის მთავარ საკითხებს;
·
ამოიცნობს
ტექსტის ზედაპირზე (ექსპლიციტურად) მოცემულ ფაქტობრივ ინფორმაციას;
·
აკავშირებს
ერთმანეთთან ფაქტებს, მოვლენებს, მოქმედებებს და გამოაქვს სათანადო დასკვნები;
·
განსაზღვრავს
ტექსტის ერთ მონაკვეთში ან მის სხვადასხვა ნაწილში ასახულ მოვლენებს
/ ფაქტებს შორის არსებულ ლოგიკურ კავშირებს
(მიზეზ-შედეგობრივს, შეპირისპირებითს, პირობითსა და სხვ.);
·
განასხვავებს
საგანთა/მოვლენათა გარეგნულ და შინაარსობრივ მახასიათებლებს;
·
ტექსტის
მთლიანი გააზრების საფუძველზე გამოაქვს დასკვნა.
|
|||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა
და აქტუალობა |
გაკვეთილი მნიშვნელოვანია იმ კუთხით , რომ მოსწავლეები გაეცნობიან
სახლის ტიპებსა და მათ დანიშნულებას სხვადასხვა კულტურაში .
|
|||||
უნარები
|
1.
კითხვის სტრატეგიები
2.
კავშირების დამყარება საკუთარ გამოცდილებასთან
3.
ინფორმაციის მოძიება- დახარისხება
4.
მნიშვნელოვან საკითხებზე დაკვირვება
5.
თანამშრომლობა მეწყვილესთან
6.
მიზეზ - შედეგობრივი კავშირების დამყარება
7.
ინფორმაციაზე
დაყრდნობით დასკვნების გამოტანა.
|
|||||
წინარე ცოდნა
|
გაკვეთილის
A ფაზა
( შემზადება ტექსტთან სამუშოდ)
( 8 წთ)
საორგანიზაციო საკითხები ,
შეფასების რუბრიკების გაცნობა
1.აქტივობა: მსჯელობა გაკვეთილისთვის შერჩეული წიგნის ყდაზე და მისი
სათაურთან დაკავშირება
,ვარაუდების გამოთქმა, წინარე ცოდნის გააქტიურება , მოლოდინები, ლექსიკური ერთეულების გაცნობა
მოსწავლეები პირველ ფაზაზე შეემზადებიან ტექსტთან
სამუშაოდ. ისინი იმსჯელებენ
გაკვეთილისთვის შერჩეული ტექსტის ყდაზე გამოსახულ ფოტოსურათზე და დააკავშირებენ მას შესასწავლი ტექსტის
სათაურთან , რაც ხელს შეუწყობს მათი მოტივაციის ამაღლებასა და ტექსტით დაინტერესებას. ისაუბრებენ
შესასწავლი ტექსტის ტიპზე .განასხვავებენ მას მხატვრული ნაწარმოებისგან ,
გაიაქტიურებენ წინარე ცოდნას ,გამოთქვამენ ვარაუდებს, ჩამოაყალიბებენ მოლოდინებს ,
იმუშავებენ იმ უცნობ ლექსიკურ
ერთეულებზე, რომლებიც ტექსტში შეხვდებათ .
2.აქტივობა : კითხვები ტექსტის
წაკითხვამდე
1.რას მეუბნება
ტექსტის სათაური ?
2.როგორი ტიპის ნაწარმოებია ეს ტექსტი? ( მხატვრული
, საინფორმაციო და როგორ მივხვდი? )
3. რა მიზნით ვაპირებ ამ ტექსტის წაკითხვას ?
4. რა
მოლოდინი მაქვს ? რა ინფორმაციას მივიღებ ამ ტექსტიდან ?
5. რა ინფორმაცია მაქვს უკვე ამ თემაზე?
6.როგორი საცხოვრებელი სახლები გინახავთ?
7 . თქვენი აზრით, ყველა ქვეყანაში
ერთნაირ საცხოვრებელ სახლებში ცხოვრობენ ადამიანები?
8.ხომ არ გაქვთ რაიმე ინფორმაცია, რომელიმე ქვეყნის უჩვეულო სახლების
შესახებ?
|
|||||
გაკვეთილის მსვლელობა: მასწავლებლისა და
მოსწავლის აქტივობები
|
გაკვეთილის B ფაზა
( ტექსტთან მუშაობა )
გაკვეთილის
მიზნის გაცნობა
1.აქტივობა : ვრცელი
ტექსტის მონაკვეთებად დაყოფა,
კომენტირებული
კითხვის მეთოდი .
(25 წთ)
ამ მეთოდით შესაძლებელია ვრცელი ტექსტის მონაკვეთებად დაყოფა, მნიშვნელოვან ლექსიკურ ერთეულებზე(სიტყვები , ფრაზები, ტერმინები)
დაკვირვება . მასწავლებლის მიერ დასმული კითხვების საშუალებით
გაკონტროლდება დასამუშავებელი ტექსტის დეტალების გაგების პროცესი. მოსწავლეები შეეცდებიან გაარკვიონ რა ვერ გაიგეს ,
შესაძლებელია გააზრებაში წარმოქმნილი ხარვეზების აღმოფხვრაც .
2. აქტივობა
: შეკითხვები კითხვის დროს:
1.. რამ
დამაინტერესა ?
2. რა
ახალი ფაქტები აღმოვაჩინე?
3. რა ვარაუდები მიჩნდება ?
3.აქტივობა: ტექსტის წაკითხვის
შემდეგ G- PriEd -ის რესურსის- პლაკატის
„კითხვის დროს დაუკავშირე წიგნში მოცემული ინფორმაცია შენს გამოცდილებას ,
ამავე ტექსტის სხვა ნაწილებს ,ადრე წაკითხულ ტექსტებს ან გარე სამყაროს“ “ გამოყენება.
G- PriEd -ის წიგნიდან
გამოყენებული მეთოდები
4. მეთოდი „ დაფიქრდი, დაწყვილდი , გაუზიარე“ ( მოსწავლეები ჯერ ინდივიდუალურად დაფიქრდებიან ტექსტიდან
მიღებულ ინფორმაციაზე ,შემდეგ დაწყვილდებიან
და გაუზიარებენ მეწყვილეს თავიანთ ნააზრევს. .დაურიგდებათ სქემა , რომელშიც დაწყვილებული მოსწავლეები ერთობლივად გამოკვეთენ ტექსტში არსებულ მიზეზ-შედეგობრივი
კავშირებს , ამოკრეფენ საჭირო ინფორმაციას და შეემზადებიან პრეზენტაციისთვის .
5. აქტივობა- სქემის შევსება
( სქემა - მიზეზი და შედეგი )
„ მიზეზი და შედეგი’’, გულისხმობს იმას, რომ მოსწავლეები ტექსტის
სიღრმისეული გააზრების შემდეგ მიუბრუნდებიან
სქემის შესავსებად საჭირო საკითხებს , ამოიწერენ მნიშვნელოვან ფაქტებს,
მოვლენებს , გაიაზრებენ კონკრეტული ფაქტის გამომწვევ
მიზეზებს ,იმსჯელებენ შედეგებზე . სქემა მოსწავლეებს დაეხმარება
ინფორმაციის მოძიებისა და დახარისხების
, მიზეზ -შედეგობრივი კავშირების დამყარების უნარების განვითარებაში .
6.აქტივობა:
პრეზენტაცია
წყვილები
წარმოადგენენ შევსებულ სქემას .
დაწყვილებული მოსწავლეებიდან
ერთ-ერთი წაიკითხავს მასში
შეტანილ საკითხებს, თუმცა მის მეწყვილეს შეუძლია პრეზენტაციის დროს ხმამაღლა გამოთქვას თავისი აზრები და
დაეხმაროს პრეზენტაციის უკეთ წარმოდგენაში.
7 .აქტივობა . კითხვები სსსმ მოსწავლისთვის .
კითხულობს ტექსტის შედარებით მარტივ მონაკვეთს და პასუხობს ორ შეკითხვას
.
1. წაკითხული
ტექსტიდან რომელი სახლი მოგეწონა და რატომ?
2.ტექსტში
არსებული სურათის მიხედვით აღწერე სახლი , რომელიც ყველაზე მეტად მოგეწონა .
|
|||||
მიღებული ინფორმაციის განმტკიცება
|
გაკვეთილის C ფაზა
(მიღებული ინფორმაციის განმტკიცება )
G- PriEd -ის წიგნიდან
გამოყენებული მეთოდები
(12 წთ)
1. აქტივობა :
გაკვეთილის მესამე ფაზაზე მოსწავლეები უპასუხებენ შეკითხვებს :
1.რამდენად გამართლდა წაკითხვამდე და კითხვის დროს
ჩამოყალიბებული ვარაუდები ?
2.რა მიზეზ - შედეგობრივი კავშირები დამანახა
ტექსტმა?
3.რა
დასკვნების გამოტანა შემიძლია ტექსტიდან?
4. ვურჩევდი სხვებს ამ
ტექსტის წაკითხვას? რატომ?
2.აქტივობა
: შეჯამება (მეთოდი 3-2-1)
ტექსტის სიღრმისეული გააზრების
შემდეგ მოსწავლეები გამოყოფენ :
3.სამ მნიშვნელოვან ფაქტს
2. ორ
საინტერესო ფაქტს
1.
გამოიტანენ მნიშვნელოვან დასკვნას საინფორმაციო ტექსტის შესახებ.
დავალება
:
3.აქტივობა : ( რეფლექსია )
|
|||||
შეფასება
|
შეფასება მოხდება კომპონენტის - გაკვეთილზე ჩართულობის მიხედვით .
შეფასების ტიპი - გნმსაზღვრელი განმავითარებელი (2წთ
)
|
|||||
კლასის ორგანიზების ფორმები
|
მუშაობა
მთელ კლასთან , წყვილებთან , ინდივიდუალურად
|
|||||
რესურსები
|
საკლასო სივრცე , დაფა,ცარცი, საშინაო დავალების რვეულები,ბარათები, კოგნიტური
სქემები, კალმები , G- PriEd -ის რესურსი- პლაკატი
„„კითხვის დროს დაუკავშირე წიგნში
მოცემული ინფორმაცია შენს გამოცდილებას , ამავე ტექსტის სხვა ნაწილებს
,ადრე წაკითხულ ტექსტებს ან გარე
სამყაროს“. პლაკატი ახალი ლექსიკური
ერთეულებით , პლაკატი სამფაზიანი გაკვეთილისთვის საჭირო კითხვებით .
G- PriEd-ის საკითხავი წიგნი , სახელწოდებით „სახლები “ . |
|||||
შეფასების კრიტერიუმები
|
ქულები
|
|||||
მოსწავლე იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში, ჯგუფურ / წყვილებში
მუშაობის პროცესში ,
შესაძლებელია ხელსაც უშლიდეს მას, გამოხატავს გაკვეთილის პროცესის მიმართ
ინდიფერენტულ ან აგრესიულ დამოკიდებულებას, არ მონაწილეობს ტექსტის გაგება- გააზრებასთან დაკავშირებულ სტრატეგიებში.
|
1–2
|
|||||
მოსწავლე დამოუკიდებლად არ
ერთვება
გაკვეთილის მსვლელობაში, ჯგუფურ / წყვილებში მუშაობის პროცესში , იშვიათად იჩენს ინიციატივას
, მასწავლებლის გარეშე არ ცდილობს აქტიურობას ან
საკუთარი აზრის გამოხატვას, ნაკლებად ან თითქმის არ მონაწილეობს გაგება -გაზრებასთან დაკავშირებულ
სტრატეგიებში .
|
3–4
|
|||||
მოსწავლე დამოუკიდებლად ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში,
ჯგუფურ / წყვილებში მუშაობის პროცესში უჭირს თანამშრომლობა და დროის
ლიმიტის დაცვა . ცდილობს საკუთარი
აზრის გამოხატვას , მაგრამ ნაკლებად მისაღებია მისი მიდგომები
საგაკვეთილო თემასთან დაკავშირებით. უჭირს ტექსტის გაგება -
გააზრება , ვერ ახერხებს ავტორის მთავრი სათქმელის ამოცნობას.
|
5–6
|
|||||
მოსწავლე აქტიურად
მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში, პატივს სცემს სხვების აზრს , თანამშრომლობს მეწყვილესთან/თანაკლასელებთან , დამოუკიდებლად
ერთვება დისკუსიებსა და ჯგუფურ/ წყვილებში მუშაობაში
, იცავს დროის ლიმიტს, თუმცა ვერ ამჟღავნებს მაქსიმალურ პროდუქტიულობას. შეუძლია
ტექსტის გაგება -გააზრება, მსჯელობს არგუმენტირებულად, მაგრამ უჭირს
ავტორის მთავარი სათქმელის ამოცნობა.
|
7–8
|
|||||
მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში,პატივს
სცემს სხვების აზრს, დამოუკიდებლად ერთვება საკლასო მუშაობაში,
დისკუსიასა
თუ
პრობლემის გადაჭრაში, კარგად
აქვს
გაცნობიერებული საკუთარი პასუხისმგებლობა კლასის/მეწყვილესთან
ან ჯგუფის
მიერ რაიმე სახის დავალების შესრულებაში.იცავს დროის ლიმიტს , შეუძლია ადეკვატურად გაიგოს და გაიაზროს
ტექსტი, მსჯელობს არგუმენტირებულად , შეუძლია ამოიცნოს ავტორის მთავარი
სათქმელი.
|
9 –10
|
|||||
წყვილების პრეზენტაციის
შეფასების
სქემა
ფაქტობრივი ინფორმაციის იდენტიფიცირება
|
2
|
მიზეზ- შედეგობრივი
კავშირების გამოვლენა
|
3
|
აზრის არგუმენტირებულად ჩამოყალიბების უნარი
|
2
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
3
|
No comments:
Post a Comment